OKRĘG PODLASKI

     MENU

                                             Polskiego Związku Działkowców

Okręg Podlaski Polskiego Związku Działkowców

Porady ogrodnicze

Najnowsze porady

Strona główna

cięcie winorośli
02 lutego 2023

Koniecznie przytnij te krzewy owocowe w lutym!

Regularne cięcie drzew i krzewów owocowych to czynność niezbędna jeżeli chcemy cieszyć się zdrowymi, dorodnymi plonami. 

 

Niektóre z tych roślin należy przycinać w miarę wcześnie, zanim zaczną krążyć w nich soki. Odkładanie cięcia w czasie i wykonanie go zbyt późno może bardzo osłabić krzew a nawet doprowadzić do jego schnięcia. 

 

 

Agrest

 

Pierwszej wiosny po posadzeniu należy skrócić wszystkie pędy o 2/3 długości. Wycinamy całkowicie gałązki, które są wyraźnie cieńsze od pozostałych.

 

W drugim roku po posadzeniu ponownie skróć wszystkie pędy przynajmniej o połowę a te które pokładają się na ziemię wytnij całkowicie.

 

W kolejnych latach usuwamy pędy, które krzyżują się i ocierają o inne gałązki lub pokładają się na ziemi. 

 

Począwszy od 6 roku po posadzeniu usuwamy również najstarsze pędy aby utrzymać obfite owocowanie, które jest najsilniejsze na młodych 3-4 letnich gałązkach. Najstarsze pędy poznamy po tym że są zdecydowanie ciemniejsze od pozostałych i są najgrubsze - wytnij je przy samej ziemi. 

 

Uwaga: zabezpiecz dłonie solidnymi rękawicami aby chronić je przed kolcami. 

 

 

Aktinidia

 

To pnącze wymaga intensywnego cięcia zimowego. W pierwszej kolejności usuwamy gałązki suche i uszkodzone przez mróz. Te pędy które owocowały w poprzednim sezonie skracamy do 8-10 oczka nad miejscem owocowania. 

 

Długie, młode przyrosty skracamy do  10-15 oczka. Pamiętamy aby nie usuwać, krótkich pędów wyrastających u nasady starego pędu, gdyż to na nich będziemy mieli najwięcej owoców. 

 

Uwaga: po przecięciu pierwszej gałązki poczekaj chwilę i zaobserwuj czy następuje wyciek soku, jeżeli pnącze “płacze” rezygnujemy z cięcia i wykonujemy je dopiero latem.

 

 

Porzeczka czarna

 

Podobnie jak agrest, porzeczki szybko ruszają z wegetacją dlatego nie czekamy z ich cięciem.

 

W pierwszym roku po posadzeniu skracamy wszystkie pędy do 3 pąka licząc od ziemi. 

Oczywiście wiąże się to z tym że w danym roku nie będziemy mieli owoców ale tak intensywne przycięcie opłaci się w dłuższej perspektywie. 

 

W kolejnych latach usuwamy pędy 4-letnie i starsze oraz te, które pokładają się na ziemię. 

 

Dążymy do tego aby nasz krzew był zbudowany z 3-4 pędów jednorocznych, 3-4 pędów dwuletnich i 3-4 pędów trzyletnich. W taki sposób zapewnimy sobie najobfitsze zbiory.

 

Uwaga: jeżeli, twój krzew jest bardzo zaniedbany możesz dokonać radykalnego odmłodzenia, ścinając wszystkie pędy na wysokości 10-15 cm od ziemi. 

 

 

Porzeczka czerwona

 

W pierwszym roku po posadzeniu skracamy pędy co najmniej o połowę, nad pąkiem skierowanym na zewnątrz. 

 

W kolejnych latach skracamy długie pędy o 1/3  długości aby się rozkrzewiły. Całkowicie wycinaj te, które pokładają się na ziemi lub są wyraźnie cieńsze od pozostałych. 

 

Całkowicie usuwamy również pędy 6-letnie i starsze. Jeżeli nie wiesz jaki wiek ma twój krzew po prostu wycinaj co roku 1-2 najstarsze pędy - czyli te najgrubsze i najciemniejsze. 

 

 

Winorośl

 

Istnieje kilka różnych technik prowadzenia winorośli o których można napisać oddzielne opracowanie. Co robić jeżeli nabyliśmy działkę razem z zaniedbaną wiekową winoroślą?

 

Wszystkie cienkie, wiotkie gałązki wytnij tuż przy grubej gałęzi z której wyrastają.

Gałązki o średnicy mniej więcej ołówka lub grubsze, skracaj na przemian nad trzecim pąkiem licząc od miejsca z którego wyrastają (te zaowocują w tym roku) i nad pierwszym pąkiem (te zaowocują w kolejnym roku). 

 

Uwaga: po przecięciu pierwszej gałązki (nie suchej) poczekaj chwilę i zaobserwuj czy następuje wyciek soku, jeżeli pnącze “płacze” rezygnujemy z cięcia i wykonujemy je dopiero latem.

 

Autor:

Filip Roman

projekt strony:  Filip Roman

Kontakt

Szkolenia

Komisja Rewizyjna

Porady ogrodnicze

Porady prawne

Z życia Okręgu

Ogłoszenia

Dla zarządów ROD

O nas

 Jak dojechać?

Polski Związek Działkowców 

Okręgowy Zarząd Podlaski

 

ul. K. Ciołkowskiego 2/5

15 - 245 Białystok

wjazd od ul. Mickiewicza

Sekretariat

tel. 577 761 183 / 85 732 22 58

podlaski@pzd.pl

 

 

Ośrodek Finansowo Księgowy

tel. 694 757 251; 728 855 757

ofkpodlaski@pzdpodlaski.pl