Planując zmiany na działce w nadchodzącym sezonie warto przeznaczyć trochę miejsca na kwiaty jednoroczne. Ich zaletą jest różnorodność kolorów i niskie wymagania uprawowe.
Dodatkowym atutem rabaty jednorocznej jest to że co roku możemy na niej eksperymentować z innymi gatunkami i łączyć inne kolory.
Popularna w ostatnich latach forma uprawy kwiatów to łąka kwietna. Możemy kupić gotową mieszankę nasiona lub samemu połączyć kilka gatunków. Na przykład kosmosy, cynie, smagliczki, słoneczniki, ślazówki, maki polne, aksamitki, maczki kalifornijskie i maciejkę.
Jeżeli chcielibyśmy mieć w swoim ogrodzie gatunki o dłuższym okresie wegetacyjnym konieczne będzie wtedy samodzielne przygotowanie rozsady lub jej zakupienie.
Będzie tak w przypadku: lwiej paszczy, kocanki ogrodowej, astrów chińskich, tytoniu ozdobnego, szarłatu zwisłego czy dziwaczków.
Ciekawą opcją dla osób, które chciałyby szybko stworzyć naturalne przesłony w ogrodzie jest uprawa jednorocznych pnączy.
Są nimi groszek pachnący, kobea pnąca, wilec klapowany.
Bardzo estetycznym dodatkiem do kompozycji z kwiatów jednorocznych są trawy, które nadają lekkości. Sprawdzą się takie gatunki jak dmuszek jajowaty, drżączka wielka, jęczmień grzywiasty, włośnica wielkokłosowa, sorgo czarne oraz mozga kanaryjska.
Jak przygotować stanowisko pod uprawę jednorocznych?
Ważne jest dokładne odchwaszczenie i usunięcie fragmentów korzeni takich roślin jak perz czy mniszek. Większość odmian sadzimy z rozsady dopiero po 15 maja czyli po ustąpieniu ryzyka dużych przymrozków. W trakcie sezonu nawozimy naszą rabatę dwukrotnie nawozami wieloskładnikowymi.
Usuwanie przekwitłych kwiatostanów wydłuży kwitnienie roślin a jeżeli je pozostawimy to będziemy mogli zebrać własne nasiona na kolejny sezon.
Filip Roman starszy instruktor ds ogrodniczych
ul. K. Ciołkowskiego 2/5
15 - 245 Białystok
wjazd od ul. Mickiewicza
Sekretariat
tel. 577 761 183 / 85 732 22 58
podlaski@pzd.pl
Ośrodek Finansowo Księgowy
tel. 694 757 251; 728 855 757
ofkpodlaski@pzdpodlaski.pl