Utrzymanie stałej wilgotności gleby powinno być priorytetem w każdym ogrodzie.
Jak to zrobić?
Zamiast wyrzucać gałęzie po cięciu roślin, suche części bylin czy trawę zrób z nich ściółkę.
Dążymy do tego aby na działce nie było żadnego miejsca z odsłoniętą glebą. Gleba odkryta bardzo szybko oddaje wodę do atmosfery, spadek poziomu wilgotności ogranicza rozwój życia glebowego przez co spada dostępność składników pokarmowych dla naszych krzewów, warzyw czy ziół.
Jeżeli niektóre grządki czekają na wysadzenie czy wysianie roślin możemy je przykryć tymczasowo agrowłókniną wiosenną lub zwykłym kartonem. Zobacz na zdjęciu poniżej jak dużą robi to różnicę. Gleba po lewej która była zakryta jest ciemna, mokra a ta pozostawiona odsłonięta, po prawej, już wysycha.
Pogoda na najbliższe dni.
W najbliższym czasie bardzo prawdopodobne są spadki temperatur nocami do nawet -5°C. Najwrażliwsze na mróz są młode przyrosty róż i hortensji. Dlatego obserwujemy prognozy i zabezpieczamy te rośliny okrywając białą agrowłókniną.
Niezależnie od przymrozków warto nakryć wysiane już lub wysadzone z rozsady warzywa (sałaty, rzodkiewki, wczesna marchew, buraki, pietruszka) - przyspieszy to wschody i rozwój roślin, ochroni przed chłodem i utrzyma wilgoć w podłożu.
Autor: Filip Roman
ul. K. Ciołkowskiego 2/5
15 - 245 Białystok
wjazd od ul. Mickiewicza
Sekretariat
tel. 577 761 183 / 85 732 22 58
podlaski@pzd.pl
Ośrodek Finansowo Księgowy
tel. 694 757 251; 728 855 757
ofkpodlaski@gmail.com