kom. 577 761 183

             85 732 22 58

podlaski@pzd.pl www.pzdpodlaski.pl

Polski Związek Działkowców        ul. Ciołkowskiego 2/5      Okręgowy  Zarząd   Podlaski                    15-245   Białystok     

 

        UWAGA - wjazd na parking od ul. Mickiewicza     

Białystok - Łomża - Suwałki

Polski Związek Działkowców

Okręgowy Zarząd Podlaski

Aby uzyskać zdrowe owoce z własnej działki bez używania szkodliwych pestycydów i utrzymać drzewa, krzewy w dobrej kondycji należy przystąpić do działania już na przełomie marca / kwietnia. 

 

Przed zakwitnięciem jabłoni, grusz, wiśni, czereśni, śliw, brzoskwiń i innych pestkowych, kiedy temperatura w ciągu dnia i nocy jest już dodatnia, należy wykonać oprysk całego drzewa.  

 

Czym pryskamy? Pierwsza opcja to preparaty będące kompozycją pożytecznych, naturalnych mikroorganizmów niemodyfikowanych genetycznie. Obecnie w Polsce już kilka firm oferuje takie produkty. Pożyteczne mikroorganizmy w nich występujące wzajemnie się wspierają i jako zespół wypierają chorobotwórczą mikroflorę, zmieniając kierunek procesu mikrobiologicznego na regenerujący albo rewitalizujący w miejscu ich użycia. 

 

W ramach działalności edukacyjnej w Okręgu Podlaskim, razem ze Społeczną Służbą Instruktorską będziemy w tym roku prowadzić porównawcze uprawy na których przetestujemy środki firmy ProBiotics Polska oparte o technologię pożytecznych mikroorganizmów. Wynikami tych badań będziemy dzielić się z wami na naszej stronie i w mediach społecznościowych.  

 

Drugą opcją dopuszczoną w uprawach ekologicznych, jest użycie środków miedziowych opartych na tlenku miedzi, wodorotlenku miedzi, tlenochlorku miedzi i nanocząsteczkach. Środowisko naukowe jest jednak podzielone co do wpływu tego rodzaju środków na środowisko naturalne. Istnieją obawy iż przy długotrwałym ich stosowaniu pierwiastki miedzi mogą odkładać się w glebie i zaburzać jej mikroflorę. Wciąż jednak jest to druga najbezpieczniejsza metoda w profilaktyce i zwalczaniu chorób grzybowych (np. parch jabłoni) i bakteryjnych po technologii opartej o pożyteczne mikroorganizmy.

 

Autor: Filip Roman

 

 

 

 

 

 

 

 

Profilaktyka podstawą ekologicznego sadownictwa! - Co robimy wczesną wiosną?

15 marca 2021

Fot. Filip Roman

       NAJNOWSZE