Aby uzyskać zdrowe owoce z własnej działki bez używania szkodliwych pestycydów i utrzymać drzewa, krzewy w dobrej kondycji należy przystąpić do działania już na przełomie marca / kwietnia.
Przed zakwitnięciem jabłoni, grusz, wiśni, czereśni, śliw, brzoskwiń i innych pestkowych, kiedy temperatura w ciągu dnia i nocy jest już dodatnia, należy wykonać oprysk całego drzewa.
Czym pryskamy? Pierwsza opcja to preparaty będące kompozycją pożytecznych, naturalnych mikroorganizmów niemodyfikowanych genetycznie. Obecnie w Polsce już kilka firm oferuje takie produkty. Pożyteczne mikroorganizmy w nich występujące wzajemnie się wspierają i jako zespół wypierają chorobotwórczą mikroflorę, zmieniając kierunek procesu mikrobiologicznego na regenerujący albo rewitalizujący w miejscu ich użycia.
W ramach działalności edukacyjnej w Okręgu Podlaskim, razem ze Społeczną Służbą Instruktorską będziemy w tym roku prowadzić porównawcze uprawy na których przetestujemy środki firmy ProBiotics Polska oparte o technologię pożytecznych mikroorganizmów. Wynikami tych badań będziemy dzielić się z wami na naszej stronie i w mediach społecznościowych.
Drugą opcją dopuszczoną w uprawach ekologicznych, jest użycie środków miedziowych opartych na tlenku miedzi, wodorotlenku miedzi, tlenochlorku miedzi i nanocząsteczkach. Środowisko naukowe jest jednak podzielone co do wpływu tego rodzaju środków na środowisko naturalne. Istnieją obawy iż przy długotrwałym ich stosowaniu pierwiastki miedzi mogą odkładać się w glebie i zaburzać jej mikroflorę. Wciąż jednak jest to druga najbezpieczniejsza metoda w profilaktyce i zwalczaniu chorób grzybowych (np. parch jabłoni) i bakteryjnych po technologii opartej o pożyteczne mikroorganizmy.
Autor: Filip Roman
ul. K. Ciołkowskiego 2/5
15 - 245 Białystok
wjazd od ul. Mickiewicza
Sekretariat
tel. 577 761 183 / 85 732 22 58
podlaski@pzd.pl
Ośrodek Finansowo Księgowy
tel. 694 757 251; 728 855 757
ofkpodlaski@gmail.com