Pędzenie gałązek niektórych krzewów i drzew na przedwiośniu pozwala cieszyć się zapachem i kolorem wiosny we wnętrzu domowym.
Na gałązkach niektórych gatunków pozostają uśpione pąki kwiatowe z zeszłego sezonu, które czekają tylko na pobudkę aby pokazać swoje piękno. Przerwanie okresu spoczynku i pobudzenie do wzrostu w domowych warunkach nazywa się „pędzeniem”.
Jakie rośliny nadają się do pędzenia?
Forsycja, migdałek trójklapowy, pigwowiec japoński, pigwowiec okazały, jaśminowiec wonny, lilaki, mirabelki, wiśnie, jabłonie.
Kiedy i jak ścinać gałęzie?
Możemy robić to już w lutym lub na początku marca najlepiej w czasie odwilży. Pamiętamy aby używać ostrego narzędzia aby rana po cięciu była możliwe gładka a nie poszarpana.
Bezpośrednio przed włożeniem gałęzi do wazonu ostrym narzędziem przycinamy je pod skosem.
Warto do wody dodać specjalną pożywkę zawierającą substancje odżywcze i antybakteryjne. Zawartość wazonu wymieniamy co kilka dni i za każdym razem możemy delikatnie skrócić gałązkę od doły aby poprawić pobieranie wody.
Najszybciej zakwitną forsycje i migdałki. Jeżeli ścięliśmy je w lutym to pąki rozwiną się po 2 tygodniach a w marcu już po jednym tygodniu.
Dłużej poczekamy na kwiaty lilaków, jaśminowców i drzewek owocowych.
Do kompozycji możemy dodać gałązki które rozwiną same liście np. broza, wierzba czy klon palmowy.
Filip Roman starszy instruktor ds ogrodniczych
ul. K. Ciołkowskiego 2/5
15 - 245 Białystok
wjazd od ul. Mickiewicza
Sekretariat
tel. 577 761 183 / 85 732 22 58
podlaski@pzd.pl
Ośrodek Finansowo Księgowy
tel. 694 757 251; 728 855 757
ofkpodlaski@pzdpodlaski.pl