OKRĘG PODLASKI

     MENU

                                             Polskiego Związku Działkowców

Okręg Podlaski Polskiego Związku Działkowców

Porady ogrodnicze

Najnowsze porady

Strona główna

cięcie winorośli
12 marca 2024

Wiosenne opryski w uprawie ekologicznej.

Kiedy w marcu temperatura zaczyna oscylować w okolicach 100C a w nocy nie ma przymrozku, czas na pierwsze opryski krzewów i drzew owocowych.

 

Dlaczego są one potrzebne?

W spękaniach kory zimują owady takie jak mszyce, przędziorki czy miseczniki, które w sezonie stają się uciążliwymi szkodnikami. Kiedy robi się cieplej przemieszczają się one na młode pędy i czekają na pierwsze listki aby przystąpić do ich konsumpcji. 

 

W uprawie ekologicznej możemy zastosować środki na bazie oleju rydzowego pozyskiwanego z lnianki (Camelia sativa). Są one bezpieczne dla pszczół i innych zapylaczy są nietoksyczne i biodegradowalne. Ich działanie polega na ograniczeniu możliwość przemieszczania się i żerowania szkodników, które po kilku dniach giną.

 

Dawkowanie przeważnie wynosi 10 ml środka na litr wody ale należy zawsze sprawdzić te informacje na opakowaniu. Co ważne, środek trzeba bardzo dokładnie wymieszać i wstrząsać co jakiś czas opryskiwaczem w trakcie wykonywania zabiegu.

Wprawdzie nie wyeliminujemy szkodników w 100% ale nie to jest naszym celem. Wystarczy jedynie ograniczyć ich liczebność aby rośliny dobrze sobie poradziły.

Nie chcemy też zaburzać równowagi w przyrodzie. Gdybyśmy zlikwidowali każdą mszycę, biedronki i inne pożyteczne owady nie miałyby co jeść i ich populacja mogłaby się załamać. W ogrodzie chcemy mieć równowagę między populacją szkodników i owadów pożytecznych - dzięki temu nie będziemy musieli stosować bardzo toksycznych środków ochrony roślin. 

 

Na pędach roślin zimują również zarodniki grzybów.

Aby zapobiegać brunatnej zgniliźnie drzew owocowych, parchowi czy mączniakowi należy wykonać wczesną wiosną oprysk środkiem na bazie miedzi. 

Stosujemy się bezwzględnie do dawkowania podanego na opakowaniu środka. Istotne przy tym zabiegu jest jak najdokładniejsze, obfite pokrycie całej powierzchni pędów i pąków. Oprysk można powtórzyć po dwóch tygodniach.

Ważna informacja: stosujemy poza okresem aktywności pszczół.

 


starszy instruktor ds ogrodnictwa Filip Roman

projekt strony:  Filip Roman

Kontakt

Szkolenia

Komisja Rewizyjna

Porady ogrodnicze

Porady prawne

Z życia Okręgu

Ogłoszenia

Dla zarządów ROD

O nas

 Jak dojechać?

Polski Związek Działkowców 

Okręgowy Zarząd Podlaski

 

ul. K. Ciołkowskiego 2/5

15 - 245 Białystok

wjazd od ul. Mickiewicza

Sekretariat

tel. 577 761 183 / 85 732 22 58

podlaski@pzd.pl

 

 

Ośrodek Finansowo Księgowy

tel. 694 757 251; 728 855 757

ofkpodlaski@gmail.com