OKRĘG PODLASKI

     MENU

                                             Polskiego Związku Działkowców

Okręg Podlaski Polskiego Związku Działkowców

Porady ogrodnicze

Najnowsze porady

Strona główna

16 sierpnia 2022

Wyjątkowo otwarta działka.

Działka Państwa Grażyny i Henryka Dworakowskich jest “otwarta” pod każdym względem. Zamiast ogrodzenia wita nas szpaler cukinii i kołyszące się na wietrze baldachy kopru. 


Ten sposób zagospodarowania działki jest odzwierciedleniem osobowości jej użytkowników, którzy chętnie zapraszają na nią gości i opowiadają z pasją o uprawianych roślinach.

 

 

 

Do altany prowadzi nas utwardzona ścieżka okalająca rabatę różaną w kształcie rombu. Po obu jej stronach rosną żywotniki zachodnie formowane w kuliste dyski i kolumny. 

Wśród całej gamy kolorystycznej kwitnących róż uwagę przykuwa odmiana o kremowych płatkach z różowo czerwonymi brzegami.

 


 

Legenda: 1- warzywnik; 2- aksamitka wąskolistna z krzewem pięciornika; 3- rabata bylinowa; 4- żywopłot z forsycji i berberysa; 5- hortensje bukietowe na pniu; 6- śliwa, grusza, wiśnia; 7- żywopłot z krzewów owocowych; 8- czereśnia; 9- śliwa; 10- kompostownik; 11- zbiorniki na deszczówkę; 12- krzewy liściaste w tym zimozielone; 13- kompozycja z jałowców i powojnika wielkokwiatowego; 14- kompozycja z hortensjami bukietowymi i tawułą oraz złotokapem; 15- formowany cis; 16- formowane żywotniki zachodnie; 17- rabata różana, 18- jałowiec z podszytem z bylin kwitnących; 19- żywopłot z bylin i malin; 20- jabłoń; 21- chodnik.

   

Oprócz krzewów żywotnika, odrobiny prywatności dodają przysłaniające ganek: powojnik wielkokwiatowy oraz złotokap. Ten pierwszy zachwyca odcieniami fioletu a ten drugi zdobią zawiązane strąki przypominające o licznych gronach złotych kwiatostanów z okresu wiosennego.

 


Dolne piętro krzewów przy budynku stanowią: mahonie, trzmieliny, tawuły wiosenne, hortensje bukietowe i budleje dawida a także zimozielony jałowiec Pfitzera i cis pospolity. Taki dobór roślin zapewnia atrakcyjny wygląd kompozycji przez cały sezon a przede wszystkim zapewnia pokarm owadom zapylającym już od wczesnej wiosny. Z myślą o nich zamontowano mały hotelik. 

 

 

W części sadowniczej od nadmiaru owoców uginają się gałęzie śliwy. Niektóre wymagają podpierania. Porzeczka czerwona przykuwa wzrok jaskrawym kolorem, rośnie ona w szpalerze razem z agrestem, malinami i porzeczką białą. Pan Henryk zadbał aby krzewy te nie pokładały się na ziemię, rozciągając na słupkach stalową linkę w specjalnej osłonce. Ciąg krzewów owocowych zamyka wysoka malina czarna i jeżyna bezkolcowa.

 


 

Na działce Państwa Dworakowskich wybarwiają się właśnie wiśnie a pięknie zawiązane gruszki zwiększają systematycznie swoje rozmiary. 

 

W cieniu drzew owocowych możemy schronić się przed letnim słońcem. Pomimo tego że działka nie ma tradycyjnego ogrodzenia, prywatności w tej strefie nadaje, krótki odcinek strzyżonego żywopłotu z forsycji i berberysa. 

 

 

Główną część działki stanowi warzywnik który łączy się z rabatą kwiatową. Patrząc z alejki mamy wrażenie że warzywa przeplatają się z kolorowymi kwiatami. Najwyżej sięgają karminowe kwiatostany lilii i delikatne baldachy kopru, który cieszy się tutaj dużą niezależnością. Co roku sam się wysiewa i wybiera idealne dla siebie miejsce do wzrostu. 

 

Ciekawym sposobem uprawy pomidorów jest umieszczenie ich w donicach. Dzięki temu łatwiej jest utrzymać wilgotność w strefie płytkich korzeni i wyższą temperaturę. Intensywnie zielony kolor liści ogórków to zasługa odpowiedniego nawożenia organicznego. W tym roku zapowiadają się obfite plony.  

 

Państwo Dworakowscy są bardzo gościnni co widać w sposobie zagospodarowania działki. Pokazują oni że nie musimy odgradzać się od całego świata murem i siatką. Możemy otworzyć się na innych zapewniając sobie jednocześnie odpowiednią miarę prywatności przed mądre rozplanowanie nasadzeń krzewów i drzew. 

 

Ich działka została zgłoszona przez zarząd ROD “Pszczółka” w Wysokim Mazowieckim do Okręgowego Konkursu “Wzorowa Działka 2022 roku”. Na pewno zajmie ona wysoką pozycję w ostatecznym rankingu. 
 

 

Autor:

Filip Roman

instruktor ds ogrodniczych, architekt krajobrazu

projekt strony:  Filip Roman

Kontakt

Szkolenia

Komisja Rewizyjna

Porady ogrodnicze

Porady prawne

Z życia Okręgu

Ogłoszenia

Dla zarządów ROD

O nas

 Jak dojechać?

Polski Związek Działkowców 

Okręgowy Zarząd Podlaski

 

ul. K. Ciołkowskiego 2/5

15 - 245 Białystok

wjazd od ul. Mickiewicza

Sekretariat

tel. 577 761 183 / 85 732 22 58

podlaski@pzd.pl

 

 

Ośrodek Finansowo Księgowy

tel. 694 757 251

ofkpodlaski@pzdpodlaski.pl