Sekretariat

tel. 577 761 183 / 85 732 22 58

podlaski@pzd.pl

 

 

Ośrodek Finansowo Księgowy

tel. 694 757 251

ofkpodlaski@pzdpodlaski.pl

Polski Związek Działkowców 

Okręgowy Zarząd Podlaski

 

ul. K. Ciołkowskiego 2/5

15 - 245 Białystok

wjazd od ul. Mickiewicza

 Jak dojechać?

O nas

Dla zarządów ROD

Ogłoszenia

Z życia Okręgu

Porady prawne

Porady ogrodnicze

Komisja Rewizyjna

Szkolenia

Kontakt

projekt strony:  Filip Roman

Działka Państwa Grażyny i Henryka Dworakowskich jest “otwarta” pod każdym względem. Zamiast ogrodzenia wita nas szpaler cukinii i kołyszące się na wietrze baldachy kopru. 


Ten sposób zagospodarowania działki jest odzwierciedleniem osobowości jej użytkowników, którzy chętnie zapraszają na nią gości i opowiadają z pasją o uprawianych roślinach.

 

 

 

Do altany prowadzi nas utwardzona ścieżka okalająca rabatę różaną w kształcie rombu. Po obu jej stronach rosną żywotniki zachodnie formowane w kuliste dyski i kolumny. 

Wśród całej gamy kolorystycznej kwitnących róż uwagę przykuwa odmiana o kremowych płatkach z różowo czerwonymi brzegami.

 


 

Legenda: 1- warzywnik; 2- aksamitka wąskolistna z krzewem pięciornika; 3- rabata bylinowa; 4- żywopłot z forsycji i berberysa; 5- hortensje bukietowe na pniu; 6- śliwa, grusza, wiśnia; 7- żywopłot z krzewów owocowych; 8- czereśnia; 9- śliwa; 10- kompostownik; 11- zbiorniki na deszczówkę; 12- krzewy liściaste w tym zimozielone; 13- kompozycja z jałowców i powojnika wielkokwiatowego; 14- kompozycja z hortensjami bukietowymi i tawułą oraz złotokapem; 15- formowany cis; 16- formowane żywotniki zachodnie; 17- rabata różana, 18- jałowiec z podszytem z bylin kwitnących; 19- żywopłot z bylin i malin; 20- jabłoń; 21- chodnik.

   

Oprócz krzewów żywotnika, odrobiny prywatności dodają przysłaniające ganek: powojnik wielkokwiatowy oraz złotokap. Ten pierwszy zachwyca odcieniami fioletu a ten drugi zdobią zawiązane strąki przypominające o licznych gronach złotych kwiatostanów z okresu wiosennego.

 


Dolne piętro krzewów przy budynku stanowią: mahonie, trzmieliny, tawuły wiosenne, hortensje bukietowe i budleje dawida a także zimozielony jałowiec Pfitzera i cis pospolity. Taki dobór roślin zapewnia atrakcyjny wygląd kompozycji przez cały sezon a przede wszystkim zapewnia pokarm owadom zapylającym już od wczesnej wiosny. Z myślą o nich zamontowano mały hotelik. 

 

 

W części sadowniczej od nadmiaru owoców uginają się gałęzie śliwy. Niektóre wymagają podpierania. Porzeczka czerwona przykuwa wzrok jaskrawym kolorem, rośnie ona w szpalerze razem z agrestem, malinami i porzeczką białą. Pan Henryk zadbał aby krzewy te nie pokładały się na ziemię, rozciągając na słupkach stalową linkę w specjalnej osłonce. Ciąg krzewów owocowych zamyka wysoka malina czarna i jeżyna bezkolcowa.

 


 

Na działce Państwa Dworakowskich wybarwiają się właśnie wiśnie a pięknie zawiązane gruszki zwiększają systematycznie swoje rozmiary. 

 

W cieniu drzew owocowych możemy schronić się przed letnim słońcem. Pomimo tego że działka nie ma tradycyjnego ogrodzenia, prywatności w tej strefie nadaje, krótki odcinek strzyżonego żywopłotu z forsycji i berberysa. 

 

 

Główną część działki stanowi warzywnik który łączy się z rabatą kwiatową. Patrząc z alejki mamy wrażenie że warzywa przeplatają się z kolorowymi kwiatami. Najwyżej sięgają karminowe kwiatostany lilii i delikatne baldachy kopru, który cieszy się tutaj dużą niezależnością. Co roku sam się wysiewa i wybiera idealne dla siebie miejsce do wzrostu. 

 

Ciekawym sposobem uprawy pomidorów jest umieszczenie ich w donicach. Dzięki temu łatwiej jest utrzymać wilgotność w strefie płytkich korzeni i wyższą temperaturę. Intensywnie zielony kolor liści ogórków to zasługa odpowiedniego nawożenia organicznego. W tym roku zapowiadają się obfite plony.  

 

Państwo Dworakowscy są bardzo gościnni co widać w sposobie zagospodarowania działki. Pokazują oni że nie musimy odgradzać się od całego świata murem i siatką. Możemy otworzyć się na innych zapewniając sobie jednocześnie odpowiednią miarę prywatności przed mądre rozplanowanie nasadzeń krzewów i drzew. 

 

Ich działka została zgłoszona przez zarząd ROD “Pszczółka” w Wysokim Mazowieckim do Okręgowego Konkursu “Wzorowa Działka 2022 roku”. Na pewno zajmie ona wysoką pozycję w ostatecznym rankingu. 
 

 

Autor:

Filip Roman

instruktor ds ogrodniczych, architekt krajobrazu

Wyjątkowo otwarta działka.

16 sierpnia 2022
cięcie winorośli

Strona główna

Najnowsze porady

Porady ogrodnicze

Okręg Podlaski Polskiego Związku Działkowców

                                              Polski Związek Działkowców

     Menu

       OKRĘG PODLASKI