Kiedy myślimy o wprowadzeniu zmian na działce lub zaczynamy jej zagospodarowanie od podstaw na pewno marzymy o szybkim i spektakularnym efekcie. Pomogą nam w tym byliny, które szybko osiągają duże rozmiary i ładnie kwitną przez wiele tygodni.
Jeżeli gleba na działce długo utrzymuje wilgoć po deszczu możemy wybrać:
Sadziec plamisty (Eupatorium maculatum).
Osiąga spektakularną wysokość nawet 2 metrów. Kwiatostany w kolorze purpurowym pojawiają się w lipcu i utrzymują się do końca września, wabią motyle i nadają się do wazonu. Ze względu na ciężar kwiatów zalecane jest stosowanie podpór aby pędy się nie wyłamywały. Dodatkowym wymaganiem tej byliny jest zwiększona zawartość wapnia w glebie. Przed sadzeniem warto więc sprawdzić pH (korzystne będą wartości powyżej 7).
Zawilec mieszańcowy (Anemone xhybrida).
Odmiana ‘Konigin Charlotte’ dorasta do nawet 1,5 m. wysokości. Białe lub różowe kwiaty zdobią ogród od lipca do września. Po pierwszych, silniejszych mrozach ścina się części nadziemne i przykrywa rośliny grubą warstwą suchych liści.
Aster nowoangielski (Aster novae-angliae) - tzw. marcinki.
Również dorasta do 1,5 m. wysokości. Kwiaty w barwach od purpuroworóżowych do fioletowych utrzymują się od sierpnia do końca września. Ze względu na mało estetyczne, zasychające liście od dołu rośliny warto sadzić ją w towarzystwie innych bylin, które zasłonią te części. Astry warto sadzić w grupach, przynajmniej 3 sztuki na m2.
Słoneczniczek szorstki (Heliopsis helianthoides var scabra).
Ten kuzyn słoneczników dorasta do ponad 1,5 m wysokości. Pędy zwieńczone są złoto żółtymi koszyczkami kwiatowymi o średnicy do 10 cm. Niedobór wody źle wpływa na kwitnienie. Jest idealny na cięcie do wazonów.
Jeżeli gleba na działce szybko przesycha możesz wybrać:
Przegorzan tauryjski (Echinopsis bannaticus).
Osiąga wysokość około 1 m. Ma bardzo charakterystyczne kuliste kwiatostany o średnicy do 5 cm. Nadaje się na kwiat cięty i do suchych bukietów.
Pysznogłówka ogrodowa (Monarda xhybrida)
Pędy obficie ulistnione rosną do wysokości nawet 1,2 m. (niektóre odmiany są niższe). Kwiaty mają barwę czerwoną, fioletową lub białą i utrzymują się od lipca do końca sierpnia. Chętnie posilają się na nich owady zapylające. W czasie suszy będzie wymagała podlewania.
Mak wschodni (papaver orientale)
Bardzo duże, szkarłatne kwiaty wieńczą długie (ok. 90 cm) pędy i utrzymują się na nich przez cały czerwiec. Po zakończeniu kwitnienia ścina się część nadziemną rośliny.
Autor:
Filip Roman
ul. K. Ciołkowskiego 2/5
15 - 245 Białystok
wjazd od ul. Mickiewicza
Sekretariat
tel. 577 761 183 / 85 732 22 58
podlaski@pzd.pl
Ośrodek Finansowo Księgowy
tel. 694 757 251; 728 855 757
ofkpodlaski@pzdpodlaski.pl